pokemongo

Pokémon Nedir? 1996 yılında yapılan bir video oyununun ismi olarak belirlense de hepimiz onu çizgi filminden tanıyoruz. Bizim dünyamıza benzeyen bir dünyada yaşayan pokémon isimli fantastik yaratıklardır. O dünyada yaşayan eğitimciler tarafından yakalanıp eğitilirler. Eğitimcilerin en önemli görevi de olabildiğince çok pokémon yakalayabilmektir. 646 farklı çeşit pokemon bulunmaktadır.

Pokémon Go oyunu nedir, nasıl yüklenir? Yıllardır tüm Pokémon oyunları yalnızca Nintendo cihazları için üretildiği için dünya çapında çok fazla yaygınlaşamadı. Ancak, Pokémon Go ise Android ve iOS platformları için üretildi ve şimdilik yalnızca Avustralya, Yeni Zelanda ve ABD ülkelerinde resmi olarak kullandırılıyor. Eğer siz de Pokémon GO’yu oynamak istiyorsanız aşağıdaki birkaç adımı yaparak yükleyebilirsiniz. Pokémon GO oyunu, çizgi filmin tamamen gerçek hayata uyarlanmış bir simülasyonudur diyebiliriz. Çünkü oyuna sanal gerçeklik katılarak telefonunuzun GPS ve Kamera özelliklerini de kullanarak deneyiminizi ve keyfinizi en üst seviyeye taşımayı amaçlamışlar. Oyun ekranı aslında gerçekte bulunduğunuz bölgenin haritasını göstermektedir, GPS yardımı ile yer-yön bilginiz kontrol edilmekte ve Pokémon bulduğunuzda kameranızın görüntüsüne Pokémon’un görüntüsü de yerleştirilmektedir. Bu oyunda hem Pokémon avlayacak, hem yeni arkadaşlıklar edinecek hem de büyük vaktinizi yollarda gezerek harcayacaksınız. Unutmadan söyleyeyim, harita üzerinde bazı bölgelerde savaş yapabilecek, Poké Topu toplayabilecek ve arkadaşlarınızla Pokémon transferi yapabileceksiniz. Android telefon kullanıcıları için; Pokémon Android Kurulum Dosyası – Bu dosyayı indirip Android telefonunuza kurmanız gerekmektedir. Eğer kurulum esnasında hata alırsanız, Ayarlar’dan “Bilinmeyen Kaynaklar” seçeneğini aktifleştirmelisiniz.

iOS telefon kullanıcıları için 2 yöntem bulunmaktadır ve tamamen tercihinize kalmıştır. 1. Pokémon iOS Kurulum Dosyası – Bu linke telefonunuzdan tıkladıktan sonra iOS 7 – 8 – 9 butonuna tıklayın ve HipStore marketi indirin. Devamında ise size bu uygulamanın güvenilir olmadığına dair uyarı verecektir buna çok takılmanıza gerek yok. Çünkü Apple’ın kendinden başka mağaza kurulmasını istemediğinden kaynaklanıyor. Uygulamayı açabilmek için Ayarlar > Genel > Aygıt Yönetimi bölümünün altında olan aygıtı seçerek Güven demeniz gerekiyor. Yüklenen HipStore uygulamasını açtıktan sonra Games bölümü altından Pokémon GO’yu Download dedikten sonra tekrar Ayarlar > Genel > Aygıt Yönetimi bölümünde Pokémon GO’ya da Güven dedikten sonra uygulamanızı çalıştırabilirsiniz.

2. App Store uygulamasını açın ve hesabınızdan çıkış yapın. Ara bölümünden Pokémon GO’yu bulun ve indir dedikten sonra Yeni Hesap linkine tıklayıp ülke olarak Yeni Zelanda’yı seçerek bir hesap oluşturun. Daha sonra bu hesapla giriş yapıp Pokémon GO’yı iOS işletim sistemli telefonunuza kurup rahatlıkla oynayabilirsiniz.

Unutmayın, bu 2 seçenek tamamen size kalmıştır. Pokémon GO nasıl oynanır? Bu oyunda kendinize bir Ash Ketchum karakteri yaratmanız gerekiyor, bu konuda sizi yönlendiriyor zaten. Devamında ise ilk Pokémon’unuzu yakalamalısınız. Ekranınızdaki haritada Pokémon görüldüğünde üzerine tıklayarak kameranız açılacak ve ekranda Pokémon’u göreceksiniz. Ekranın altında yer alan Poké Topu’nu parmağınızla Pokémon’un tam üzerine fırlatmalısınız, bu sayede Poké Topu devreye girecek ve Pokémon’unuzu yakalayabileceksiniz. Oyunda bazı terimler size ilk başta yabancı gelebilir ama zamanla hepsine alışıyorsunuz. İlk başta bilmeniz gereken terimler şunlardır; Poké Topu : Pokémon yakalamak için kullanacağınız toplarınızdır. pokeball Poké Stop : Oyun içerisindeki özel mekânlar bu isimle adlandırılır. Örn: Cami, Avm, Cafe, Müze, Park, Bahçe … Poké Stop’lara ulaştığınızda ekranınızdaki yuvarlak resmi döndürerek çeşitli hediyeler kazanabilirsiniz. Bunlar; Poké Ball, Egg, Great Ball, Potion, Revive, Hyper Potion, Max Revive, Super Potion, Ultra Ball, Razz Berry gibi eşyalardır. Birazdan bu eşyaların neler olduğunu da anlatacağım. pokestop GYM : Poké Stop’lar gibi belirli yerlerde bulunan ve savaşmak için kullanılan özel alanlardır. Gym’e olan ilgi ve katılım ne kadar yüksekse oranın prestiji de ona göre yüksek olur. GYM’leri  orayı sahiplenen oyuncuların Pokémon’lar korur ve diğer takımlar o GYM’e sahip olabilmek için savaşırlar. GYM seviyesi yükseldikçe, oraya yerleştirebileceğiniz Pokémon’un da seviyesi artar. Bu sayede daha güçlü Pokémon’larınızla orayı koruyabilirsiniz. pokegym Egg (Yumurta) ve Incubator (Kuluçka) : Poké Stop’lardan elde edeceğiniz yumurtaları kurabilmek için kuluçkalara ihtiyacınız bulunmaktadır. 1 kuluçkaya aynı anda sadece 1 tane yumurta koyabilirsiniz. Yumurtanın olgunlaşıp çatlayabilmesi için yürüyüp yol katetmeniz gerekiyor. Ne kadar çok yol geçerseniz yumurtadan o kadar nadir bir Pokémon çıkabilir. Yürüdüğünüz yol yalnızca uygulama açık olduğunda hesaplandığından programı kapatmadan yürümeyi unutmayın. Eğer ki aynı anda daha fazla yumurta kurmak istiyorsanız oyun içerisindeki Shop (Market) bölümünden yeni kuluçka satın almanız gerekmektedir. poke egg Potion : Yaralanmış Pokémon’larınızı iyileştirmek için kullanılır. Pokemon-GO-Potion Revive : Canı tamamen tükenmiş ve baygınlık geçiren Pokémon’unuzu ayıltmak için kullanılır. CP (Combat Power) : Pokémon’un savaşlarda ne kadar iyi olduğunu gösteren değerdir. HP (Hit Point) : Pokémon’un can değerini gösterir. Great, Ultra, Master Balls : Vahşi Pokémon’ları yakalamayı kolaylaştırır. Incense : Bu eşya ile vahşi Pokémon’ları etrafınıza çekebilirsiniz. incense-inventory Stardust & Candy: Pokémon yakaladıkça, yumurtadan Pokémon çıkartarak ya da transfer ederek bunları elde edebilirsiniz. Bu eşyalar ile Pokémon’larınızın güçlerini geliştirebilirsiniz. stardust candy pokemon go Makalemizin 2. bölümünde daha detaylı bilgilere yer verilecektir. Yakında…

One thought on “Pokémon Go – Nedir? Nasıl Oynanır?”

  1. Hocam güzel birşey yazmışsın ellerine sağlık ben de bugün başladım oyuna kardeşim sağolsun. Şu terimleri bi öğreniyim de savaşırım. Kolay gelsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.