WordPress – Google Analytics Kodu Ekleme

      Yorum yok WordPress – Google Analytics Kodu Ekleme

Google Analytics Nedir, Ne İşe Yarar?

Google Analytics, ziyaretçilerin sitenize nasıl, nereden ulaştıkları ve sitenizde neler yaptıkları hakkında bilmek istediğiniz herşeyi anlatır.

Siteniz hangi sıklıkta ziyaret edilmiş, hangi anahtar kelimeye ait arama sonucuna tıklandığında sitenize ulaşılmış, sitenizin hangi sayfası daha çok okunuyor, hangi sayfada daha çok vakit geçiriliyor, bu ve bunun gibi tüm sorulara Analytics sayesinde yanıt bulabilir, elde ettiğiniz bilgiler sayesinde sitenizi nasıl geliştirebileceğinize dair fikirler edinebilirsiniz.

Wordpress Site’me Analytics’i Nasıl Eklerim?

Öncelikle Google Analytics adresinden Analytics hizmetine kayıt olmamız gerekiyor. Kayıt işlemleri çok basittir. İlk olarak bir mail adresi yazıyorsunuz ve peşinden web sitenizin ismi, adresi gibi bilgileri dolduruyoruz. İşlemleri tamamladıktan sonra Analytics için size bir kod verecektir ile biten bir kod olması gerekiyor.

Analytics kodumuzu aldık ama bunu nereye koyacağımızı bilmiyoruz. Insert Headers & Footers linkinde bulunan eklentiyi sitemize yüklüyoruz. Eklentiyi etkinleştirdikten sonra sol tarafdaki menüden Ayarlar’dan Insert Headers and Footers bölümünü açıyoruz. “Scripts in Footer” bölümündeki boşluğa Analytics’in bana verdiği kodu yazıyorum ve kaydediyorum. Yaklaşık 12 saat sonra Google Analytics üzerinden görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir